WinGet: یک پکیج منیجر ویندوزی

WinGet: یک پکیج منیجر ویندوزی

حال که افراد بیشتری به سمت استفاده از ویندوز به عنوان سیستم‌عامل اصلی خود می‌روند، مدیریت نصب نرم‌افزار می‌تواند به یک چالش تبدیل شود. خوشبختانه، پکیج منیجرها راه خود را به اکوسیستم ویندوز باز کرده اند و مدیریت و نصب نرم افزار را آسان تر کرده اند. Winget یکی از این مدیریت های بسته است که در سال های اخیر توجه کاربران ویندوز را به خود جلب کرده است.

وینگت چیست؟

Winget یک مدیر بسته رابط خط فرمان برای ویندوز است که به کاربران امکان می‌دهد به راحتی برنامه‌ها را بر روی رایانه خود نصب، مدیریت و به‌روز کنند. این ابزار توسط مایکروسافت توسعه داده شد و برای اولین بار در می 2020 به عنوان یک پروژه منبع باز در GitHub منتشر شد.

Winget کاربران را قادر می‌سازد تا برنامه‌ها را از طریق خط فرمان نصب کنند و به سادگی با تایپ کردن دستور نرم‌افزاری که می‌خواهند را نصب کنند. مدیریت بسته دارای یک مخزن از پیش تعریف شده از برنامه‌های کاربردی است که برای دانلود در دسترس است. کاربران همچنین می‌توانند مخازن سفارشی خود را ایجاد کنند.

Winget در مقابل AppGet

AppGet یک مدیر بسته دیگر برای ویندوز است که در سال 2019، حدود یک سال قبل از Winget منتشر شد. هر دو ابزار یک هدف مشابه را انجام می‌دهند، اما چند تفاوت بین این دو وجود دارد.

AppGet یک رابط کاربری گرافیکی (GUI) ارائه می‌دهد که حرکت و نصب برنامه‌ها را برای کاربران آسان‌تر می کند. از سوی دیگر، Winget یک ابزار رابط خط فرمان (CLI) است که کاربران را ملزم به تایپ دستورات می‌کند.

WinGet نسبت به AppGet مزیت دارد زیرا یک ابزار رسمی مایکروسافت است. این بدان معنی است که احتمال ادغام آن در سیستم عامل ویندوز بیشتر است و قبلاً در آخرین نسخه ویندوز 10 ادغام شده است.

البته طبق اطلاعیه‌ای که از سازنده AppGet که در سایت رسمی وبسایت آن‌ها منتشر شد AppGet به طور رسمی تعطیل شده و دیگر توسط توسعه دهنده اصلی پشتیبانی نمی‌شود. به نظر می‌رسد متاسفانه مایکروسافت وعده‌هایی برای حمایت از این توسعه‌دهنده داده بود اما بعد از انتشار WinGet وعده‌های داده شده هیچکدام اجرایی نشدند.

روش استفاده از WinGet

برای استفاده از WinGet، باید ویندوز 10 نسخه 2004 یا بالاتر را روی رایانه خود نصب کنید. اگر مطمئن نیستید که چه نسخه‌ای را اجرا می‌کنید، می‌توانید با تایپ کردن “winver” در نوار جستجو و فشار دادن اینتر بررسی کنید.

هنگامی که تأیید کردید که نسخه مناسب ویندوز را دارید، می توانید WinGet را دانلود و نصب کنید. این ابزار را می‌توان از فروشگاه مایکروسافت یا مستقیماً از مخزن GitHub دانلود کرد. در نسخه‌های آخر ویندوز این ابزار به صورت پیش‌فرض نصب است.

هنگامی که WinGet را نصب کردید، می‌توانید با باز کردن خط فرمان یا PowerShell و تایپ کردن یک دستور، استفاده از آن را شروع کنید. در اینجا برخی از متداول ترین دستورات WinGet آورده شده است:

برای جستجوی یک برنامه کاربردی:
WinGet Search [AppName]

برای نصب اپلیکیشن:
WinGet Install [AppName]

برای به روز رسانی یک برنامه:
WinGet Upgrade [AppName]

برای حذف یک برنامه:
WinGet Uninstall [AppName]

برای مشاهده لیست برنامه های نصب شده:
WinGet List

شایان ذکر است که دستورات WinGet به حروف بزرگ و کوچک حساس نیستند. این بدان معنی است که می‌توانید دستورات را با حروف کوچک یا بزرگ تایپ کنید و ابزار همچنان کار خواهد کرد.

جمع‌بندی

WinGet یک مدیریت بسته قدرتمند است که به کاربران ویندوز امکان نصب، مدیریت و به‌روزرسانی برنامه‌ها را به راحتی از خط فرمان می‌دهد. استفاده از این ابزار آسان است و دارای یک مخزن رو به رشد برنامه‌های کاربردی برای دانلود است. با پشتیبانی رسمی مایکروسافت، جای تعجب نیست که WinGet به یک انتخاب محبوب در بین کاربران ویندوز تبدیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :