برنامه نویسی که کارهای تکراری روزمره خود را بوسیله اسکریپت اجرا می کند

به تازگی تعدادی اسکریپت در سایت گیت‌هاب منتشر شده‌اند که گفته می‌شود متعلق به برنامه‌نویسی هستند که بسیاری از کارهای روزمره‌ و ساده‌ی خود را به کمک اسکریپت‌ها انجام می‌داده است.


به تازگی یک پروژه‌ی جدید در وبسایت GitHub منتشر شده که نکات جالبی را در بر داشته است. این پروژه توسط فردی با نام کاربری Narkoz منتشر شده و او اعلام کرده که این فایل‌ها مربوط به برنامه‌نویس دیگری است که به تازگی شرکت آنها را ترک کرده است.
Narkoz درباره‌ی این فایل‌ها می‌گوید: “ما برنامه‌نویسی داشتیم که به تازگی شرکت ما را ترک کرده است. او از آن دسته افراد بود که برای هر کاری که بیش از ۹۰ ثانیه از زمانش را اشغال می‌کرد، اسکریپتی برای اتوماتیک کردن آن می‌نوشت.”
پس از آن که این فرد شرکت مورد نظر را ترک می‌کند، همکاران او که به فایل‌های ساخته شده دسترسی داشتند، با بررسی انواع برنامه‌های نوشته شده توسط او، به اسکریپت‌های اتوماتیک سازی جالبی دست یافتند. او انواع کارها مانند تماس با همسر، مدیر و حتی درست کردن قهوه را هم بصورت اتوماتیک انجام می‌داده است.

او اسکریپتی نوشته بوده تا در زمان‌هایی که تا بعد از ساعت ۹ شب در محل کار و کامپیوتر شرکت مشغول به کار است، پیامی با مضمون “تا دیر وقت کار می‌کنم” برای همسرش ارسال کند. این اسکریپت در ادامه‌ی این پیام از لیستی از پیش آماده نیز پیامی را اضافه می‌کرده است.

اسکریپت بعدی مربوط به خدمات پشتیبانی برای یک مشتری خاص بوده که برنامه‌نویس داستان علاقه‌ای به او نداشته است. این اسکریپت صندوق پیام برنامه‌نویس را چک می‌کرده و اگر ایمیلی از طرف فرد مورد نظر حاوی کلماتی مانند “اشکال”، “ایراد” یا “با عرض معذرت” دریافت شده بود، دیتابیس سرویس او را به آخرین وضعیت بکاپ بازگردانی می‌کرده و ایمیلی با مضمون حل شدن مشکل برای مشتری ارسال می‌کرده است.

اسکریپت بعدی مربوط به زمانی است که برنامه‌نویس به محل کار نمی‌رفته است و از داخل خانه وارد حساب کاربری شرکتی خود می‌شده است. در این زمان پیامی با مضمون این که در خانه کار خواهد کرد برای مدیر او ارسال می‌شده است.

اما جالب‌ترین اسکریپت اتوماتیک‌ ساز این برنامه‌نویس، مربوط به آماده کردن قهوه است. با اجرا شدن این اسکریپت، نرم‌افزار به مدت ۱۷ ثانیه صبر می‌کند و پس از آن ماشین قهوه‌ساز را هک کرده و سفارش یک قهوه می‌دهد. ماشین نیز پس از آماده کردن قهوه ۲۴ ثانیه صبر می‌کند و سپس قهوه را داخل ظرف می‌ریزد.

مجموع این زمان‌ها با زمانی که طول می‌کشیده تا او از دفترش تا ماشین قهوه‌ساز برود برابر بوده است!

3 thoughts on “برنامه نویسی که کارهای تکراری روزمره خود را بوسیله اسکریپت اجرا می کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :