آشنایی با زبان برنامه نویسی Brainf***

زبان Brainf***
این زبان برنامه نویسی فقط از 8 عملگر دستور تشکیل شده است . برنامه برین ف*** یک دنباله از این دستورات است ، به همراه کاراکترهای دیگر (که نادیده گرفته می شوند )
دستورات به ترتیب اجرا می شود.

زبان Brainf یک مدل ماشین ساده و متشکل از برنامه و اشاره گر ، و همچنین مجموعه ای از حداقل 30،000 سلول بایت ( با مقداردهی اولیه ی صفر ) است ؛ یک اشاره گر داده قابل حمل ( مقداردهی اولیه به نقطه را به سمت چپ بایت از آرایه) ؛ و دو جریان بایت برای ورودی و خروجی ( که اغلب به یک صفحه کلید و یک مانیتور به ترتیب، و با استفاده از کد رمزگذاری ASCII ).

برای این زبان مفسر های بسیاری برای ویندوز و … وجود دارد اما قدرت مند ترین مفسر این زبان مختص به Samiantec است ( که فعلا بر روی اندروید پشتیبانی می شود . ) و در آینده می توانید آن را دانلود کنید .
( برنامه نویسان سامینتک فعلا هیچ کدام از برنامه های خود را بر روی سایت قرار نخواهند داد و در صورت اضطرار می توانید از طریق ایمیل یا تلگرام برنامه را مستقیم از خود برنامه نویس دریافت کنید )
در ادامه با ساختار این زبان برنامه نویسی آشنا می شوید .

دستورات
دستور مفهوم
< اشاره گر راهنما به سمت راست حرکت می کند ( به سلول حافظه ی بعد می رود . ) > اشاره گر راهنما به سمت چپ حرکت می کند ( به سلول حافظه ی قبل می رود . )
+ مقدار اشاره گر فعلی یک واحد بیش تر می شود .
– مقدار اشاره گر فعلی یک واحد کم تر می شود .
. مقدار اشاره گر فعلی چاپ می شود .
, یک بایت ( کاراکتر ) ورودی از کاربر دریافت و در اشاره گر فعلی ذخیره می شود .
] در صورتی که مقدار اشاره گر فعلی صفر باشد ، اشاره گر راهنما به جای رفتن به دستور بعدی ، به دستور بعد از [ معادل آن جهش می کند.
[ در صورتی که مقدار اشاره گر فعلی صفر نباشد ، اشاره گر راهنما به جای رفتن به دستور بعدی ، به دستور بعد از ] معادل آن جهش می کند.
# مقدار عددی اشاره گر فعلی چاپ می شود . ( این دستور فقط در تعداد معدودی از مفسرها از جمله مفسر سامینتک اضافه شده است . )

تعداد دستورات ] و [ باید برابر باشد. ( به ازای هر کروشه باز یک کروشه بسته وجود دارد )

مثال : جمع دو عدد :

این دستور مقدار خانه ی فعلی را با خانه ی بعدی جمع می کند.

مثال : یک نمونه برنامه ی Hello World :

این دستور عبارت Hello World ! را چاپ می کند.

بدون توضیحات می توان برنامه ی بالا را به صورت زیر خلاصه نوشت :

ویرایش : سینا مرادی
منبع : ویکی پدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 4 =